‎⁨سبک زندگی و سکته قلبی⁩

‎⁨سبک زندگی و سکته قلبی⁩

سکته قلبی به همراه سایر بیماری‌های قلبی، عروقی به عنوان شایع‌ترین علل مرگ و میر انسان در ایران و سایر نقاط جهان شناخته می‌شود. بنابر آمارها در ایران ۴۶ درصد از کل مرگ‌ها ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است که در رأس آنها سکته قلبی قرار دارد. البته بیماری‌های قلبی، عروقی یکی از قابل پیش گیری ترین بیماری‌های غیر واگیر انسان به شمار می‌رود. به همین علت یک سبک زندگی سالم و حافظ قلب، یکی از بهترین روش‌ها برای پیش گیری از حمله قلبی و بیماری‌های قلبی، عروقی محسوب می شود.

شیوه زندگی سالم، نه تنها بهترین دفاع در برابر سکته قلبی و مغزی است، بلکه مسئولیت شخصی شما برای محافظت از خودتان نیز است. شما با انجام موارد ساده زیر، می‌توانید همه عوامل خطر قابل اصلاح در ابتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی و سکته مغزی را کاهش دهید.

چه تغییراتی در سبک زندگی باعث پیشگیری از سکته قلبی می‌شود؟

 • سیگار نکش

اگر سیگاری هستید، ترک کنید. اگر کسی در خانه شما سیگاری است، او را به ترک کردن تشویق کنید. ما می دانیم که این کار سختی است. اما بهبودی و نجات یافتن از سکته قلبی و مغزی یا زندگی با بیماری مزمن قلبی بسیار سخت‌تر است.

 • تغذیه مناسب داشته باش

رژیم غذایی سالم یکی از بهترین روش‌ها برای پیش گیری از بیماری‌های قلبی عروقی به ویژه سکته قلبی است. غذایی که می‌خورید (و مقدار آن) می‌تواند بر سایر عوامل خطر قابل کنترل تأثیر بگذارد که شامل؛ کلسترول، فشار خون، دیابت و اضافه وزن می‌شود. بنابراین به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 • غذاهای سرشار از مواد مغذی (شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و سایر مواد مغذی با کالری کم).
 • رژیمی شامل مصرف سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل انتخاب کنید. که شامل محصولات لبنی کم چرب، ماکیان، ماهی، حبوبات، روغن‌های گیاهی و دانه‌ها است.
 • مصرف شیرینی‌ها، نوشیدنی‌های شیرین دارای قند و گوشت قرمز را محدود کنید.
 • برای حفظ وزن در محدوده سالم، رژیم خود را با سطح فعالیت بدنی خود هماهنگ کنید، بنابراین به همان اندازه کالری دریافت کنید، که مصرف می‌کنید.
 • چای سبز (تنظیم کلسترول)، آلبالو (تنظیم سطح کلسترول خوب و بد)، روغن زیتون (کاهش خطر سکته قلبی تا ٤١ درصد)، خرمالو (کاهش کلسترول خون)، زردچوبه، قهوه (کاهش 20 درصدی سکته قلبی)، کلم بروکلی (جلوگیری از تجمع کلسیم در عروق و کاهش سطح کلسترول و تنظیم فشار خون)، انار (بهبود گردش خون و در نتيجه سلامت قلب)، اسفناج (موجب سلامتی بافت‌های عضلانی قلب)، آووكادو (پاكسازى عروق)، مارچوبه (کاهش کلسترول بالا و جلوگیری از انسداد رگ‌هاى قلب)، آب پرتقال (سرشار از آنتی اکسیدان و مواد معدنی) از جمله مواد خوراکی مفید برای قلب هستند.

رژیم مدیترانه‌ای

 • حواست به کلسترول خون بالا باشد

چربی‌های موجود در رگ‌ها، نشانه‌ای از فاجعه‌ای است که هر لحظه ممکن است، اتفاق بیفتد و دیر یا زود باعث سکته قلبی یا مغزی شود. شما باید میزان مصرف چربی اشباع، چربی ترانس و کلسترول را کاهش دهید و ورزش کنید. اگر رژیم غذایی و فعالیت بدنی کلسترول خونتان را کاهش ندهند، احتمالاً باید از دارو استفاده کنید.

 • فشار خون را پایین بیاور

فشار خون از عوامل اصلی خطر برای سکته مغزی است. بهبود یافتن از سکته مغزی بسیار دشوار است. پس آن عادت نمک خوردن را کنار بگذارید و طبق توصیه پزشک، داروهای خود را مصرف کرده و ورزش کنید. این عددها باید پایین بیایند و پایین بمانند. قرائت فشار خون مطلوب کمتر از 80 / 12 میلی متر جیوه است.

فشار خون بالا

 • هر روز فعالیت بدنی داشته باش

از نظر بدنی فعال باشید. تحقیقات نشان داده است که حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی در هفته و با شدت متوسط ​​می‌تواند به کاهش فشار خون، کاهش کلسترول و حفظ وزن شما در سطح سالم کمک کند. و چه چیزی بهتر از این برای پیش گیری از سکته قلبی. در هر وضعیتی هستید، آهسته شروع کنید. حتی چند دقیقه ورزش در هر زمان می‌تواند به بهبود سلامتی قلب کمک کند.

 • وزنت را سالم نگه دار

چاقی شما را در معرض خطر کلسترول و فشار خون بالا و هم چنین مقاومت به انسولین و پیشرفت دیابت نوع 2 قرار می‌دهد. همه این فاکتورها، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی و سکته قلبی را بیشتر می‌کنند. شاخص توده بدنی شما (BMI) به شما کمک می‌کند که وزن شما سالم باشد یا خیر.

تغییر سبک زندگی برای کاهش وزن

 • دیابت را مدیریت کن

دیابت به همراه سایر عوامل خطرناک مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، سیگار کشیدن، چاقی و عدم فعالیت بدنی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را به شدت افزایش می‌دهد.

گام‌های اولیه برای دیابتِ نوع دوم

 • استرس را مدیریت کن

براساس چندین مطالعه، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب با افزایش استرس در زندگی افراد بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، افراد تحت استرس ممکن است شروع به پرخوری یا سیگار کشیدن بیش از حد کنند. تحقیقات حتی نشان داده است که استرس در افراد جوان خطر فشار خون در میانسالی را افزایش می‌دهد.

راه های بهبود سلامت روان در زندگی

 • مصرف الکل را محدود کن

نوشیدن زیاد الکل باعث افزایش فشار خون، افزایش کاردیومیوپاتی، سکته مغزی، سرطان و بیماری‌های دیگر می‌شود. همچنین چاقی، مشکلات روانی و ضربان نامنظم قلب ایجاد می‌کند.

در پایان باید بگوییم پیشگیری از سکته قلبی (و تمام بیماری‌های قلبی و عروقی) به معنای یک انتخاب هوشمندانه است که سلامت قلب شما را برای آینده بیمه می‌کند. هرکسی در هر سنی می‌تواند با انجام این اقدامات ساده، از قلبی سالم در طی هر دهه از زندگی خود بهره مند شود.

شما در سایت مشاوره آنلاین بهشو به سادگی یک کلیک می‌توانید سؤالات روانشناسی و پزشکی خود را بصورت آنلاین و مستقیم از مشاوران مجرب بپرسید.

منبع:

https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/life-after-a-heart-attack/lifestyle-changes-for-heart-attack-prevention

مقالات مرتبط

سکته مغزی

سکته‌ی مغزی (Brain Stroke) چیه؟ سکته مغزی هنگامی رخ می‌ده که خون‌رسانی به بخشی از مغز قطع بشه به نظرِ بسیاری از مردم سکته‌ی مغزی…