ورزش کنید تا حافظه قوی داشته باشید

ورزش کنید تا حافظه قوی داشته باشید

حافظه قوی و فراموشکاری دو کفه یک ترازو هستند. همه می دانیم ورزش برای بدن مفید است، اما به نظر می‌رسد این تنها ابتدای راه بوده و ورزش برای مغز و داشتن حافظه قوی نیز بسیار مفید است. با ارزیابی عملکرد حافظه دانشمندان علوم اعصاب از دانشگاه ژنو ثابت کردند که یک جلسه تمرین بدنی به اندازه 15 دقیقه، باعث بهبود حافظه می‌شود. حتماً می‌پرسید چگونه؟ این تقویت حافظه قوی از طریق اندوکانابینوئیدها (مولکول‌هایی که به افزایش انعطاف پذیری و کاهش اثرات تخریب عصبی بر حافظه می‌شوند) عمل می‌کند.

قبل و بعد از ورزش چه بخوریم؟

معمولاً بعد از ورزش و به خصوص تمرینات استقامتی مانند دویدن یا دوچرخه سواری، احساس سلامتی و شادابی می‌کنیم. این احساس به دلیل اندوکانابینوئیدها است که در هنگام انجام فعالیت‌های بدنی توسط بدن تولید می‌شود. این مولکول‌ها از طریق خون وارد مغز می شوندو سپس به گیرنده‌های سلولی خاص متصل شده و این احساس سرخوشی را ایجاد می‌کنند. علاوه بر این، همین مولکول‌ها به گیرنده‌های هیپوکامپ، ساختار اصلی مغز در پردازش حافظه نیز متصل می‌شوند.

تجزیه و تحلیل‌های دانشمندان نشان می‌دهد، افراد هرچه از نظر جسمی فعال‌تر باشند، هیپوکامپ (ناحیه حافظه) و هسته دمی (ساختار مغز در فرآیندهای حرکتی) نیز فعال‌تر می‌شوند. این اثر به همراه با افزایش سطح اندوکانابینوئید، عملکرد کلی مغز را بهتر می‌کند. بنابراین این عوامل در تقویت طولانی مدت، بهبود عملکرد حافظه بسیار تاثیرگذار هستند.

براساس مطالعات قبلی، همانطور که همه اشکال حافظه از مکانیسم‌های مغزی یکسانی استفاده نمی‌کنند، درجات مختلف شدت تمرینات ورزشی، نیز اثرات متفاوتی بر عملکرد مغز دارد. بنابراین، یک جلسه ورزشی با شدت متوسط ​​، نه با شدت زیاد، نتایج بهتری را برای تقویت حافظه ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است که در حال کلی، ورزش کردن بیشتر از بی تحرکی باعث بهبود حافظه می‌شود. این مطالعات امکان پیش بینی راهکارهای جدید برای بهبود یا حفظ حافظه قوی را فراهم می‌کند. فعالیت‌های ورزشی عملی آسان و ارزان است و در دسترس عموم قرار دارد.

معجزات یوگا برای سلامتی روحی و جسمی

دانشمندان علوم مغز و اعصاب دانشگاه ژنو، در حال حاضر با مطالعه اختلالات حافظه و به ویژه مطالعه جمعیت‌های در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر به کار خود را ادامه می‌دهند. برخی از افراد در سن 25 سالگی ممکن است، کاهش نامحسوس حافظه را تجربه کنند که با بیش فعالی هیپوکامپ مشخص می‌شود. به گفته این دانشمندان” ما می‌خواهیم ارزیابی کنیم که تا چه اندازه تمرینات ورزشی می‌تواند به بهبود این نقص‌های اولیه که عامل بیماری آلزایمر هستند، کمک می‌کند.”

آخرین مطالعات در مورد پیشگیری از آلزایمر

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200923124616.htm

مقالات مرتبط

به منظور استفاده از سامانه بهشو، ابتدا وارد شوید