مصرف آسپرین و بهبود عوارض کرونا

مصرف آسپرین و بهبود عوارض کرونا

براساس مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه مریلند بر روی مبتلایان کرونایی بستری در بیمارستان انجام شده است، مبتلایانی که برای محافظت در برابر بیماری‌های قلبی عروقی، روزانه دوز کمی آسپرین مصرف می‌کنند، در مقایسه با بیماران کرونایی که آسپرین مصرف نمی‌کنند، در خطر مرگ و میر و عوارض بسیار کمتری قرار داشتند. براساس این مطالعه، مصرف کنندگان کرونایی آسپرین، کمتر به بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) یا به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند و احتمال زنده ماندن آنها نسبت به دیگر بیماران کرونایی که آسپرین مصرف نمی‌کردند، بیشتر است.

افزایش آسیب های روانی کرونا؛ هشداری که باید جدی گرفت

جاناتان چو دکتر و استادیار بیهوشی در UMSOM، در این مورد می‌گوید: “این یک یافته حیاتی است که باید از طریق یک آزمایش بالینی تصادفی تأیید شود. اگر این یافته تأیید شود، آسپرین اولین داروی بدون نسخه پزشک برای کاهش مرگ و میر در بیماران مبتلا به Covid 19 است.”

در این مطالعه، پرونده پزشكی 412 بیمار حدوداً 55 ساله مبتلا به کرونا بررسی شد كه به دلیل عوارض عفونت در بیمارستان بستری شده بودند. این بیماران در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور و سه بیمارستان دیگر تحت درمان قرار گرفته بودند. در این آزمایش، حدود یک چهارم این مبتلایان به کرونا، روزانه با دوز کم آسپرین (معمولاً 81 میلی گرم) قبل یا پس از بستری شدن برای کنترل بیماری قلبی عروقی خود استفاده می‌کردند. براساس مشاهده محققان، مصرف آسپرین در بیماران کرونایی بستری در بیمارستان، نتایج زیر را به همراه دارد:

  1. کاهش 43 درصدی نیاز به بستری شدن در بخش ICU
  2. کاهش 44 درصدی نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی
  3. مهم‌تر از همه کاهش 47 درصدی مرگ و میر براثر کرونا در بیمارستان

همچنین بیماران کرونایی با مصرف آسپرین، عوارض جانبی آسپرین مانند خونریزی در هنگام بستری را به ندرت تجربه کردند.

واکسن کرونا؛ خبرهای خوب و بد

عفونت‌های ناشی از کرونا باعث افزایش لخته‌های خونی می‌شود که برای قلب، ریه‌ها، رگ‌های خونی و سایر اندام‌ها خطرناک است. عوارض ناشی از لخته شدن خون، در موارد نادر می‌تواند باعث حملات قلبی، سکته مغزی و نارسایی چند عضو و همچنین مرگ شود. پزشکان معمولاً برای جلوگیری از لخته شدن خون در آینده، دوز کم آسپرین را برای بیمارانی که قبلاً دچار حمله قلبی یا سکته مغزی ناشی از لخته خون شده‌اند، توصیه می‌کنند. اما استفاده روزانه آسپرین همچنین می‌تواند خطر خونریزی یا بیماری زخم معده را افزایش دهد.

مایکل مازفی A. Mazzeffi، MD، دانشیار بیهوشی در UMSOM، اضافه می‌کند: “ما معتقدیم که آسپرین با تأثیر رقیق کنندگی خون و جلوگیری از تشکیل ریز لخته‌های خونی، مزایایی را برای بیماران کرونایی فراهم می‌کند. بیماران مبتلا به کرونا ممکن است بخواهند روزانه آسپرین بخورند، تا زمانی که بتوانند با پزشک خود مشورت کنند.” وی افزود: افراد با خطر خونریزی به دلیل بیماری مزمن کلیه، یا افراد با استفاده منظم از داروهای خاص مانند استروئیدها یا رقیق کننده‌های خون، نمی‌توانند با خیال راحت آسپرین مصرف کنند.

راههای مقابله با استرس کرونا

این محققان در پایان اضافه می‌کنند “در حالی که مطالعات تأییدی بیشتری برای اثبات تأثیر مثبت آسپرین در مقابله با کرونا لازم است، اما تاکنون شواهد نشان می‌دهد که بیماران کرونایی می‌توانند با پزشک خود در مورد مصرف آسپرین برای کنترل و پیشگیری از عوارض جدی کرونا، صحبت کنند.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201022195637.htm

مقالات مرتبط

به منظور استفاده از سامانه بهشو، ابتدا وارد شوید