رایج‌ترین بیماری ‌های فصل سرما و راه‌های مقابله با آن (بخش اول)

رایج‌ترین بیماری ‌های فصل سرما و راه‌های مقابله با آن (بخش اول)

بیماری ‌های فصل سرما با آمدن زمستان کم کم خودشان را نشان می‌دهند و شناخت این بیماری می‌تواند در آماده بودن در برابر این بیماری‌ها به ما کمک کند. براساس مطالعات اخیر افزایش بیمار شدن افراد در فصل‌های سرد به دلیل ژن‌های در حال تغییر انسان‌ها است. همچنین برخی بیماری‌ها مانند ویروس‌های آنفلوانزا در زمستان نیز به اوج خود می‌رسند. بنابراین بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، آماده شدن در برابر برخی از این بیماری‌ها است که ممکن است در طول ماه‌های سرد شما و خانواده‌تان با آن مواجه شوید. در این شرایط شیوع کرونا، مراقبت بیشتر و بیشتر برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا و سایربیماری های فصل زمستان ضروری است. در ادامه مقاله شایع‌ترین بیماری ‌های فصل سرما و زمستان را با هم بررسی می‌کنیم.

  1. سرما خوردگی

فصل زمستان مترادف با سرماخوردگی است و می‌توان گفت سرماخوردگی، از شایع‌ترین بیماری ‌های فصل سرما است. به گفته دکتر داریا لانگ ژیلسپی “ویروس سرماخوردگی (راینو) با آب و هوای خشک و سرد شدن دمای سردتر، تمایل به رشد دارد.” هرچند سرماخوردگی آزار دهنده است و درشما احساس رخوت و تنبلی ایجاد می‌کند، اما معمولاً می‌توان فعالیت‌های روزانه را انجام داد.

راه مقابله با سرماخوردگی چیست؟

بهترین راه جلوگیری از سرماخوردگی جلوگیری از شیوع ویروس است. دستان خود را مرتباً بشویید. اگر یکی از اعضای خانواده به سرماخوردگی مبتلا شد، ظروف غذای او را جدا کنید و سطوح داخل خانه که تماس بیشتری با افراد دارد مانند کلیدهای روشنایی، میزهای پیشخوان را با ضد عفونی کننده، مرتباً تمیز کنید. اگر سرما خورده‌اید، مصرف داروهای ضد احتقان را در نظر بگیرید و در صورت لزوم استراحت کنید. همچنین می‌توانید از شستشوی حلق و بینی با آب نمک یا بخُوردادن برای باز شدن گرفتگی بینی استفاده کنید.

تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا

  1. بیماری آنفولانزا

آنفلوانزا نوعی بیماری تنفسی ویروسی است که علائمی شبیه سرماخوردگی مانند گرفتگی یا آبریزش بینی، گلو درد و گرفتگی سینوس‌ها دارد. همچنین، آنفولانزا معمولاً با تب، حالت تهوع، استفراغ، خستگی، سردرد و تعریق سرد نیز همراه است. گرچه احتمال ابتلا به آنفولانزا را در تمام سال وجود دارد، اما در ماه‌های پاییز و زمستان بیشتر دیده می‌شود. طبق مطالعه‌ای که توسط CDC انجام شد، فصل آنفلوانزا از اواخر آبان شروع شده و اکثراً در دی و بهمن به اوج خود می‌رسد.

راه مقابله با آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا بسیار مسری است، بنابراین از معاشرت با کسانی که به آن مبتلا هستند، خودداری کنید. واکسن آنفولانزا می‌تواند از ابتلای به آن در زمستان جلوگیری کند. اگر به آنفولانزا مبتلا شدید، خود را از اعضای خانواده جدا کنید و برای دریافت داروی ضد ویروس به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید طول درمان خود را کوتاه کنید.

روش های پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگی

  1. گلودرد

گلودرد از شایع‌ترین بیماری ‌های فصل سرما است و در زمستان می‌تواند ناشی از تحریک توسط هوای خشک و سرد باشد. اگر در معرض هوای سرد خارج بودید و بلافاصله در هوای گرم قرار بگیرید، ممکن است دچار گلودرد شوید. تغییر سریع و مداوم دمای هوا می‌تواند در گلو، احساس درد و سنگینی ایجاد کند. اگر به دلیل خشکی هوا هر روز صبح با گلودرد بیدار می‌شوید، زمستان می‌تواند فصلی طولانی و طاقت فرسا باشد.

راه مقابله با گلودرد چیست؟

بهترین روش برای رفع گلودرد مداوم در ماه‌های سرد، مرطوب سازی هوای خشک اطراف است. دکتر مارتین تروت، از مرکز پزشکی سنت جان می‌گوید: ” اگر هر روز صبح در هوای خشک بیدار می‌شوند، بهتر است حداقل در اتاق خواب یک دستگاه رطوبت ساز تمام وقت با درب اتاق خواب بسته در شب، کار بگذارند. ”

نکته: گلودرد استرپتوکوکی نوع دیگری از گلودرد یا التهاب حلق است که شدیدتر بوده و برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز دارد. معمولاً این گلود درد قابل تحمل نبوده و مانند جسمی در حلق باعث آزار می‌شود.

 

  1. ویروس نورو و بیماری مربوط به گوارش

نورو ویروس یک بیماری بسیار مسری است که از طریق مواد غذایی و سطوح آلوده پخش می‌شود و معمولاً باعث درد معده می‌شود. با همه جمع شدن‌ها و معاشرت‌های زمستانی که اتفاق می افتد، جای تعجب نیست که این بیماری در زمستان بسیار شیوع دارد. طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، “اگر به بیماری نورو ویروس مبتلا شوید، می‌توانید میلیاردها ذره ویروسی بسیار بسیار ریز را پخش کنید. البته فقط چند ذره نورو ویروس می‌تواند افراد دیگر را بیمار کند.”

راه مقابله با ویروس نورو چیست؟

در حالی که هیچ واکسنی برای جلوگیری از ویروس نورو وجود ندارد، می‌توانید با شستشوی کامل و مکرر دستها، به خصوص پیش از خوردن غذا یا هنگام تهیه غذا، از این بیماری جلوگیری کنید. سطوح موجود در خانه را تمیز و ضد عفونی کنید و مطمئن شوید که لباس‌هایتان، کاملاً شسته شده‌اند، مخصوصاً اگر یکی از اعضای خانواده از قبل این ویروس را داشته باشد.

 

  1. درد مفاصل

اگر از آرتروز رنج می‌برید، ممکن است درد مفاصل شما در ماه‌های سرد، بدتر شوند. البته درد مفاصل از شایع‌ترین بیماری ‌های فصل سرما است و طبق مطالعه‌ای که در اختلالات اسکلتی – عضلانی BMC منتشر شد، بیش از نیمی از مبتلایان به آرتروز، به آب و هوا حساس بوده و با سرد شدن هوا، احساس درد مفاصل نیز، در آنها بیشتر می‌شود.

راه مقابله با درد مفاصل چیست؟

 

متاسفانه راهی برای درامان ماندن کامل از سرما، در ماه‌های زمستان وجود ندارد. با این حال، شما می‌توانید با حفظ تحرک از طریق ورزش و کنترل وزن خود، درد مفصل را کاهش دهید. مصرف داروهای تجویز شده را ادامه دهید، در طول فصل باروحیه و مثبت بمانید و سیگار نکشید.

  1. بیماری رینود

بیماری رینود نوعی اختلال نادر است که باعث می‌شود انگشتان یا پنجه پا در معرض هوای سرد، تغییر رنگ داده و بی حس شوند. این وضعیت می‌تواند با قرار گرفتن طولانی مدت در هوای سرد باعث تشدید علائم و ناخوشایند شود. سندرم رینود با کاهش جریان خون در اندام‌ها، باعث انقباض دردناک و اسپاسم می‌شود.

راه مقابله با بیماری رینود چیست؟

برای جلوگیری از این علائم ناراحت کننده با توجه به میزان سرما و به خصوص برای دست‌ها و پاها، از جوراب‌های ضخیم، دستکش، کلاه گوش و هدبند استفاده کنید. سعی کنید از فعالیتهای طولانی مدت در فضای باز در زمستان اجتناب کنید.

  1. تب خال یا زخم سرد

تب خال یا زخم سرد از بیماری ‌های فصل سرما، تاول کوچک یا گروهی از تاول‌ها است که می‌تواند روی لب یا اطراف دهان ایجاد شود. این زخم‌ها می‌توانند دردناک و آزار دهنده باشند و ممکن است در ماه‌های زمستان به دلیل نقص در سیستم ایمنی بدن، حتی بدتر هم شوند. نور شدید خورشید یا بیماری‌های دیگر مانند سرماخوردگی می‌تواند باعث شعله ور شدن تبخال شود. همچنین تب خال می‌تواند ناشی از استرس، کمبود خواب یا تغییرات هورمونی نیز باشد.

راه مقابله با تبخال چیست؟

استراحت کافی داشته باشید و سعی کنید تا حد ممکن از استرس دور بمانید. لب‌های خود را مرطوب نگه دارید و در صورت بروز سرماخوردگی، از یک روش درمانی موضعی برای رفع سریع آن استفاده کنید.

 

  1. خشکی و ترک خوردن پوست

از آنجا که در زمستان رطوبت محیط کم می‌شود، به احتمال زیاد پوست خشک و ترک خورده‌ای را تجربه خواهید کرد. این وضعیت بیشتر در دست‌ها، پاها یا اندام‌های در معرض هوای سرد دیده می‌شود. اگر ترک خوردگی پوست شما شدید است یا شروع به خونریزی کند، می‌تواند بسیار دردناک بوده و حتی منجر به عفونت شود.

راه مقابله با خشکی پوست چیست؟

در صورت ایجاد زخم باز یا قرمزی یا ایجاد مشکل در خواب به دلیل شدت بیماری، باید برای پوست خشک و ترک خورده خود به پزشک مراجعه کنید. برای جلوگیری یا بهبود خشکی پوست، از مرطوب کننده و رطوبت ساز استفاده کنید. از دوش گرفتن زیاد یا قرار گرفتن در معرض آب داغ خودداری کنید و از شوینده‌های ملایم استفاده کنید. در هوای سرد تا آنجا که ممکن است پوست خود را بپوشانید.

درماتیت و حساسیت پوستی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

  1. آسم یا تنگی نفس

آسم نوعی بیماری است که مجاری تنفسی شما را مسدود کرده و نفس کشیدن را دشوار می‌کند. زمستان می‌تواند علائم آسم را بدتر کند زیرا هوای سرد و خشک مسیرهای تنفسی را تحریک کرده و باعث اسپاسم عضلات آن شود، بنابراین کنترل تنگی نفس در زمستان حتی با استفاده از داروی استنشاق دشوار است.

راه مقابله با آسم و تنگی نفس چیست؟

برای جلوگیری از علائم آسم، فعالیت‌های خود را در خارج از منزل و شدت آن را کم کنید. وقتی سرما می‌خورید سرتان را بپوشید و در مورد تغییرات فصلی شرایط خود با پزشک صحبت کنید. دکتر امیلی پنینگتون، می‌گوید: ” یک برنامه برای تشدید آسم در زمستان داشته باشید تا اگر بیمار شدید، بدانید قبل از اینکه علائم شما شدید شود، چه باید بکنید.”

  • عفونت‌های سینوسی

بیماری قبلی، آلرژی فصلی، مشکل در سینوس‌ها، سیگار کشیدن یا سیستمی ایمنی ضعیف، از دلایل اصلی ابتلا به عفونت‌های سینوسی است. از آنجا که زمستان بیماری‌های بیشتری مانند سرماخوردگی به همراه دارد، این عفونت‌ها در ماه‌های سرد بیشتر دیده می‌شوند. علائم عفونت سینوسی شامل آبریزش یا گرفتگی بینی، سردرد، درد یا فشار در صورت، خلط پشت حلق، گلودرد یا سرفه است.

راه مقابله با عفونت سینوسی چیست؟

در صورت ادامه علائم معمولی بیش از 10 روز، علائم شدید یا تب بیش از سه روز، به پزشک مراجعه کنید. با قرار دادن کمپرس گرم روی صورت، استفاده از مواد ضد احتقان، بخوردادن و دوش آب گرم می‌توانید درد سینوس را به تنهایی تسکین دهید.

در بخش 2 با سایر بیماری ‌های فصل سرما مانند برونشیت، ذات الریه و … آشنا می‌شوید.

در سایت مشاوره آنلاین بهشو به سادگی یک کلیک می‌توانید، سؤالات پزشکی و روانشناسی خود را بصورت آنلاین و مستقیم از متخصصان بپرسید.

 

مقالات مرتبط

به منظور استفاده از سامانه بهشو، ابتدا وارد شوید