دلایل افزایش خطر زایمان زودرس در بارداری دوم

دلایل افزایش خطر زایمان زودرس در بارداری دوم

زایمان زودرس ارتباط مستقیمی با عوارض بارداری اول دارد. یافته‌های این تحقیق می‌تواند به شناسایی زنان در معرض خطر زایمان زودرس کمک کند. زنانی که اولین فرزندشان را طبیعی، اما با عوارض دوران بارداری به دنیا آورده‌اند، در بارداری بعدی خطر تولد زودرس (قبل از 37 هفته) در آن‌ها افزایش می‌یابد. این یافته‌ها نشان می‌دهد، که عوارض بارداری اول می‌تواند از علل اصلی تولد زودرس در بارداری بعدی باشد، چرا که این عوارض از بارداری تا بارداری بعدی ادامه دارند. بنابراین می‌تواند به شناسایی زنانی کمک کند، که زایمان طبیعی داشته‌اند، ولی در خطر زایمان زودرس قرار دارند.

بر طبق تحقیقات پیشین، زنانی که به طور طبیعی و بدون مشکل زایمان می‌کنند، در بارداری‌های بعدی هم در معرض خطر کمتری از تولد زودرس قرار دارند، اما مشخص نبود آیا مشکلات بارداری یا پیامدهای ضعیف هنگام تولد می‌تواند، خطر تولد زودرس را افزایش دهد یا نه. بنابراین محققان مستقر در نروژ و آمریکا در این تحقیق، به ارتباط عوارض بارداری یا نتایج منفی پس از نخستین بارداری با خطر تولد زودرس در بارداری بعدی پرداختند.

عوارض بارداری مورد مطالعه در این تحقیق شامل؛ پره اکلامپسی (فشار خون بالا و پروتئین اضافی در ادرار)، جدا شدن جفت از رحم، مرده زایی، مرگ نوزاد (در 28 روز اول) و داشتن یک نوزاد کوچک (کوچک از لحاظ سن حاملگی) می‌شود. محققان دریافتند، زنان مبتلا به هر کدام از این پنج عارضه، در بارداری بعدی در معرض خطر بیشتری از زایمان زودرس قرار دارند. در مقایسه با نداشتن هیچ یک از این پنج عارضه در بارداری اول، بروز هر یک از عوارض منجر به دو برابر شدن خطر تولد زودرس در بارداری بعدی می‌شود، در حالی که ابتلا به دو عارضه یا بیشتر، خطر تولد زودرس را بیش از سه برابر می‌کند. در این نتایج، عوامل تأثیرگذاری مانند سن مادر، وزن قبل از بارداری، سطح تحصیلات و وضعیت سیگار کشیدن تغییری ایجاد نمی‌کند.

با ابتلا به عارضه بارداری پره اکلامپسی، خطر قطعی برای زایمان زودرس در بارداری دوم 6 درصد، بعد از قطع جفت از رحم 7 درصد، پس از مُرده زایی 13 درصد، پس از مرگ نوزاد 10 درصد و سن حاملگی کوچک 7 درصد است. بر اساس این تحقیق مشاهده‌ای، عوارض جدی در بارداری اول دلالت بر افزایش خطر تولد زودرس در بارداری بعدی علاوه بر پیشرفت همان عارضه دارد. این یافته‌ها با شناسایی زنان در معرض خطر تولد زودرس می‌تواند مراقبت‌های بالینی قبل از تولد را هدفمند سازد.

این تحقیق در مورد ارتباط پنج عارضه بارداری با تولد زودرس صورت گرفته است. لذا ارتباط سایر عوارض بارداری می‌تواند در آینده مورد مطالعه قرار گیرند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره بارداری می توانید به بخش دریافت مشاوره تلفنی و آنلاین بهشو مراجعه کنید و از مشاوره پزشکی بدون مراجعه حضوری استفاده کنید.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200429191847.htm

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤالات پزشکی و روانشناسی خودتون رو رایگان از  متخصصین ما بپرسید

کد تخفیف 50% برای اولین جلسه مشاوره 

behshostart

برای وارد کردن کد، ابتدا به پروفایل پزشک یا درمانگر مراجعه کنید و در قسمت نوبت دهی، زمان مشاوره تلفنی مورد نظر خود را انتخاب کنید و در انتها کد تخفیف را وارد نموده و یک جلسه مشاوره تلفنی  را  با 50% تخفیف مهمان ما باشید.