تشخیص احتمال دیابت

تشخیص احتمال دیابت

شاید در ابتدا عجیب به نظر برسد ولی متخصصان دانشگاه بریستول و فنلاند شرقی طی تحقیقات جدید خود، از میزان قدرت مچ دست به عنوان عاملی برای تشخیص احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 خبر داده‌اند. بنابر این تحقیقات یک آزمایش ساده مانند تعیین میزان قدرت مچ دست شما می‌تواند به عنوان یک ابزار غربالگری سریع و کم هزینه، به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی کمک کند تا راحت‌تر بیماران در معرض خطر دیابت نوع دو شناسایی کنند. محققان در این تحقیق قدرت دستگیری عضلانی 776 زن و مرد، بدون سابقه دیابت طی یک دوره 20 ساله را اندازه گیری کردند و نشان دادند که برای هر واحد افزایش در مقدار قدرت عضلات مچ دست، خطر دیابت نوع 2 حدود 50 درصد کاهش می‌یابد. این یافته‌ها در سپتامبر 2020(شهریور 1399) در Annals of Medicine منتشر شده است.

دیابت، نهمین علت اصلی مرگ و میر در جهان است و حدود 90 درصد افراد دیابتی به دیابت نوع دو مبتلا هستند. پیش بینی می‌شود که اگر چیزی تغییر نکند، بیش از پنج میلیون نفر تا سال 2025 به دیابت مبتلا خواهند شد.

تشخیص احتمال دیابت

دیابت نوع 2

اگرچه سن، چاقی، سابقه خانوادگی و فاکتورهای سبک زندگی مانند عدم تحرک بدنی، سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و مصرف بیش از حد الکل، به میزان قابل توجهی در خطر ابتلا به دیابت نوع دو نقش دارد، اما این عوامل به تنهایی تمام فاکتورهای خطر دیابت نوع 2 را شامل نمی‌شوند. به نظر می‌رسد عوامل دیگری نیز ممکن است در ابتلا به این بیماری دخیل باشند. کاهش قدرت عضلانی، که می‌تواند با سنجش قدرت مچ دست اندازه گیری شود، به طور مستقیم با مرگ زودرس، بیماری‌های قلبی عروقی و ناتوانی مرتبط است.

آخرین مطالعات در مورد پیشگیری از آلزایمر

تا همین اواخر، شواهد متناقضی در مورد ارتباط بین قدرت مچ دست و دیابت نوع 2 وجود داشت. در بررسی اخیر که در ده مطالعه منتشر شده، نشان داد مقادیر بالاتر قدرت مچ دست، تا 27 درصد خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می‌دهد. نکته مهم دیگر این است که به نظر می‌رسد این روش برای زنان در مقایسه با مردان احتمالاً پیش بینی بهتری خواهد داشت.

مشکلات بینایی در دیابت

به گفته محقق ارشد دکتر Setor Kunutsor از واحد تحقیقات اسکلتی عضلانی بریستول: این یافته‌ها ممکن است در توسعه استراتژی‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 پیامدهای مثبتی داشته باشد. ارزیابی ساده قدرت مچ دست، ارزان است و به تخصص و منابع بسیار ماهرانه‌ای احتیاج ندارد و به طور بالقوه می‌تواند در شناسایی اولیه افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200902082339.htm

مقالات مرتبط

درباره‌ی دیابت

دیابت بیماری خاموش دیابت بیماری‌ای مزمن یا طولانی مدته[chronic] که رو شیوه‌ی تبدیل غذا به انرژی تو بدن شما تأثیر می‌ذاره. بیش‌تر غذایی که می‌خورین…