تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر با آزمایش خون

تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر با آزمایش خون

آلزایمر، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که باعث تخریب تدریجی توانایی‌های ذهنی بیمار می‌شود. آلزایمر در مرحله اول ممکن است برای خانواده و دوستان قابل تشخیص نباشد. آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد جهان در سال‌های آینده با جمعیت عظیمی ازسالمندان و خطرابتلا به آلزایمر روبرو خواهد شد.

براساس یک مطالعه بزرگ بین المللی که در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) و همزمان در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر در سال 2020 ارائه می‌شود.، نشان داده در افرادی است که در معرض خطر ژنتیکی ابتلا به آلزایمر قرار دارند، آزمایش خون p-tau217، قادر به تشخیص این بیماری تا 20 سال قبل از شروع اختلالات شناختی است.

اوكار هانسون استاد تحقیقات حافظه بالینی در دانشگاه لوند سوئد عنوان کرد: آزمایش خون 217p-tau نوید خوبی درتشخیص زودرس و پیش گیری از آلزایمر است. انجام این آزمایش خون، به ویژه برای بهبود شناخت، تشخیص و مراقبت از افراد در بخش مراقبت‌های اولیه بسیار مفید خواهد بود.

این تحقیق در آریزونا، سوئد و کلمبیا، شامل 81 شرکت کننده در آریزونا بود که ارزیابی‌های بالینی و نمونه خون داشتند و پس از مرگ ارزیابی‌های عصبی را انجام دادند. 699 شرکت کننده در مطالعه سوئد که ارزیابی بالینی، تصویربرداری از مغز، مایع مغزی نخاعی (CSF) و ارزیابی‌های بیومتریک مبتنی بر خون داشتند و 522 بیمار اتوزومی کلمبیایی بیماری آلزایمر غالب (ADAD) در این مطالعه شرکت داشتند. در هر یک از این مطالعات، قدرت تشخیص اولیه ابتلا به آلزایمر، چیزی بین 89 تا 98 درصد اعلام شده، که بسیار امیدوارکننده است. در هر یک از این تجزیه و تحلیل‌ها، p – tau217 (یکی از مؤلفه‌های اصلی مربوط به بیماری آلزایمر) بهتر از 181p-tau (مورد مطالعه در چندین آزمایش خون دیگر) عمل کرده است.

در طی دو سال گذشته، محققان پیشرفت چشمگیری در توسعه آزمایش خون آمیلوئید داشته و اطلاعات ارزشمندی در مورد یکی از دو مشخصه اصلی آلزایمر ارائه داده‌اند. در حالی که برای آماده شدن آزمایش به کار و زمان بیشتری نیاز است، آزمایش خون 217p-tau می‌تواند اطلاعاتی در مورد پلاک‌ها و برهم خوردگی‌ها و تشخیص اولیه آلزایمر ارائه دهد.

10 نکته مهم سلامتی برای مردان

اریک رییمان، مدیر اجرایی موسسه بانر آلزایمر در فونیکس اعلام کرده است که آزمایش خون 217 p-tau می‌تواند انقلابی عظیم در تحقیقات، آزمایشات درمانی و پیشگیری از آلزایمر و مراقبتهای بالینی ایجاد کند. در حالی که نیاز به تکمیل این مطالعات است، انتظار می‌رود در دوسال آینده از این آزمایش بتوان برای تشخیص این بیماری استفاده کرد.

منبع

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200729114404.htm

مقالات مرتبط

به منظور استفاده از سامانه بهشو، ابتدا وارد شوید