تربیت فرزند و راه‌های جلوگیری از رفتار نامناسب کودکان

تربیت فرزند و راه‌های جلوگیری از رفتار نامناسب کودکان

تربیت فرزند و آموزش نظم و انضباط برای هر کودکی لازم است. تربیت درست و قاطع به همراه محبت و دوست داشتن، کودک شما را برای بزرگسالی آماده می‌کند. شما به عنوان والدین، مهم‌ترین معلم فرزند خود هستید! آنچه شما می گویید و عمل می‌کنید، الگویی تمام نما برای فرزندتان است.

نکاتی که در تربیت فرزند باید رعایت کنید

 1. رفتار خوب را تشویق کنید. تشویق، شیوه مناسبی در تربیت فرزند است.
 2. به جای مجازات رفتارهای “بد”، به کودک خود بیاموزید که چه کاری می‌توانست انجام دهد.
 3. از نکات مهم در تربیت فرزند این است که به کودک خود اجازه دهید، برخی چیزها را خودش انتخاب کند. به عنوان مثال، از او بپرسید که برای میان وعده، انگور می‌خواهد یا سیب. به این ترتیب آنها کم کم یاد می‌گیرند که چگونه تصمیم بگیرند.
 4. کودکان را به خاطر رفتارهای نادرست و ناخواسته دلسرد نکنید. از گفتن اینکه آن‌ها بد هستند، خودداری کنید. بلکه تاکید کنید، آن‌ها خوبند اما آنچه انجام داده‌اند، کار خوبی نبوده است.
 5. جلوی رفتارهای ناخواسته را بگیرید و نشان دهید به جای آن، چه کاری می‌توانند انجام داد. به عنوان مثال، کودک در حال نقاشی روی دیوار است. جلویش را بگیرید و مقداری کاغذ به او بدهید. به او بگویید نقاشی روی کاغذ اشکالی ندارد، برعکس رنگ آمیزی دیوار.
 6. نکته مهم در تربیت فرزندان این است که بگذارید کودکان از اشتباهات خود درس بگیرند. کودک توپ فوتبال خود را فراموش می‌کند. روز بعد توپ پیدا نمی‌شود، بنابراین او مجبور است بدون آن بازی کند.
 7. امتیازات مورد علاقه را دراختیار بگیرید. مثلاً کودک فقط پس از انجام تکالیف می‌تواند تلویزیون تماشا کند. اگر او بلافاصله بعد از مدرسه تلویزیون تماشا کند، روز بعد دیگر نمی‌تواند تلویزیون تماشا کند.

چگونه ارتباط با کودک مان را بهبود ببخشیم؟

چگونه کودکان از والدین رفتار نادرست را یاد می‌گیرند؟

کودکان همانطور که یاد می‌گیرند خوب و خوش اخلاق باشند، رفتار بد را نیز یاد می‌گیرند. بنابراین برخی روش‌های والدین، ناخواسته باعث بروز رفتارهای نادرست در بچه‌ها می‌شود که شامل موارد زیر است:

 1. قاطع نبودن (قاطع باشید)

به طور مثال کوک‌تان را از خوردن آبنبات دوم منع می‌کنید ولی کودک شما لج کرده و خودش را روی زمین پرت می‌کند. در جواب شما آن آب نبات را به فرزند خود هدیه می‌دهید. اکنون در ذهن فرزند خود این پیام صریح را تثبیت کرده‌اید که با لج کردن و افتادن روی زمین، می‌تواند به خواسته‌اش برسد و اینکه آنچه در آن لحظه به عنوان والدین می گویید، آن قدرا مهم نیست زیرا احتمالاً نظر خود را تغییر می‌دهید.

 1. پیگیری نکردن (هشدارتان راپیگیری کنید)

احتمالاً دیده‌اید که برخی والدین، تهدیدهای پوچ انجام می‌دهند! مثلاً به کودک می گویید “اگر یک بار دیگر این کار را انجام دهی، از زمان بازی یا تماشای تلوزیونت کم می‌کنم” ولی عواقب آن را دنبال نمی‌کنید، حتی اگر کودک همان چیزی را که شما خواسته‌اید را انجام نداده است؟ اگر عادت دارید این کار را انجام دهید، فرزند شما احتمالاً عادت کرده که انجام ندادن خواسته شما احتمالاً هیچ نتیجه و تنبیهی در پیش ندارد و به همین علت به شما گوش نمی‌دهد..

 1. داد زدن (برای تربیت فرزند داد نرنید)

ممکن است فکر کنید که داد زدن باعث می‌شود کودک شما را بشنود و اطاعت کند، اما این یک راه حل کوتاه مدت است که نه تنها در طولانی مدت تاثیری نخواهد داشت، بلکه می‌تواند به رابطه شما با کودکتان نیز آسیب برساند. صحبت ملایم اما قاطع با کودک نتایج بهتری در تربیت فرزندخواهد داشت و پیوند والدین و فرزند تقویت می‌کند.

 1. تهدید کردن (کودکتان را تهدید نکنید)

هشدار دادن به كودك مبنی بر تنبیه در صورت بد رفتاری با تهدید به مجازات تفاوت دارد. یک مطالعه جالب در مورد تربیت فرزند نشان داد، وقتی بچه‌ها به دلیل دروغگویی تهدید به مجازات می‌شوند، بیشتر دروغ می گویند. هنگامی که تهدید می‌کنید بدون عواقب واقعی (نگاه کنید به شماره 2) و آن را پی گیری نمی‌کنید، شما دلیل محکمی برای آنچه از فرزندتان خواسته‌اید، ارائه نداده و آن هشدار را غیرمعقول جلوه می‌دهید.

 1. تنبیه فیزیکی (از تنبیه فیزیکی اجتناب کنید)

تحقیقات نشان می‌دهد که تنبیه بدنی منجر به نتایج بسیار نامطلوبی در تربیت فرزندان می‌شود، از جمله باعث افزایش پرخاشگری، کاهش همدلی، رفتار ضد اجتماعی و کاهش عزت نفس در جامعه می‌شود. در عوض به جای نتیجه درست، در مقابل تنبیه فیزیکی، بچه‌ها در دراز مدت می‌آموزند که چگونه از درد اجتناب کنند، و هرگز یاد نمی‌گیرند که چگونه رفتار خود را اصلاح کنند و یا چگونه می‌توانند انتخاب‌های صحیح را انجام دهند. تنبیه بدنی در طولانی مدت، یک راهکار بسیار ناکارآمد برای هرگونه مشکل رفتاری در تربیت فرزند است.

 1. خندیدن یا لبخند زدن به رفتار کودک (به رفتار نادرست لبخند نزنید)

به نظردر ظاهر لبخند زدن خوب است، وقتی کودکتان روی صندلی رستوران بالا و پایین می‌پرد یا ماکارونی را با انگشتان خود می‌خورد. اما بد اخلاقی و آداب و معاشرت نامناسب برای اطرافیان سرگرم کننده نیست. بنابراین هنگامی که شما نتوانید رفتار بد را متوقف کنید و به او می‌خندید، فرزندتان به کارش ادامه می‌دهد و حتی ممکن است برای خنداندن بیشتر، شدت کارش را بیشتر کند.

چگونه ارتباط با نوجوانان را بهتر کنیم؟

در بالا با رفتارهایی که نباید در تربیت فرزندتان انجام دهید، آشنا شدید. حالا نوبت به مواردی می‌رسد که برای جلوگیری از رفتار نامطلوب کودکان بابد انجام دهید. پس با ما همراه باشید.

چگونه به کودک خود بیاموزیم که مسئولیت رفتار خود را بپذیرد؟

معمولاً بچه‌ها قوانین را زیر پا می‌گذارند و این طبیعی است. اما بهانه آوردن برای رفتار نامطلوب در برخی از کودکان، می‌تواند به یک مشکل واقعی در تربیت فرزند تبدیل شود. جملاتی نظیر”من مجبور شدم او را بزنم چون او اول لگد زد”، یا “تقصیر من نیست که مشق شب را فراموش کردم. معلم ما سخت گیر است. ” به این ترتیب، کودک شما به بزرگسالی تبدیل می‌شود که از پذیرش مسئولیت شخصی اعمال خود امتناع می‌ورزد.

این نکات را امتحان کنید تا به فرزندان خود یاد دهید که بهانه‌های رفتاری خود را کنار بگذارند.

 1. آرام باشید

در هنگام بهانه آوردن کودکتان، از بحث و جدال بپرهیزید. در غیر این صورت، ممکن است وارد یک جنگ قدرت شوید. در عوض، با آرامش پاسخ دهید. روشن کنید که بهانه او برای رفتار نادرستش، به معنای مسئولیت نداشتن اوست. بهانه آنها را ذکر کرده و مسئولیت شخصی‌شان را به آنها یادآوری کنید.

مثلاً بگویید: “شما مسئول رفتار خود هستید” یا “این شما هستید که می‌توانید راه حل‌های این مشکل را پیدا کنید.”

 1. مسئولیت شخصی را تشویق کنید

تفاوت بین توضیح و بهانه را به فرزند خود بیاموزید. به عنوان مثال به او بگویید، اگر به معلم بگوید که به علت بیماری غایب بوده، این توضیح است. در عوض، اگربه معلم بگوید که سگش مشق شب را خورده، این بهانه است.

به کودکتان بگویید که توضیح دادن، مربوط به پذیرفتن مسئولیت شخصی است، در حالی که بهانه آوردن، تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازد. هرچند فهماندن این مساله سخت است، ولی ارزش وقت گذاشتن برای بهترین تربیت فرزند را دارد تا او بفهمد تفاوت زیادی بین سرزنش دیگران و پذیرفتن مسئولیت شخصی وجود دارد. به عنوان مثال، هنگام تماشای فیلم یا کتاب خواندن، از کودکتان بخواهید که بگوید کدام مورد توضیح و کدام بهانه است. با رشد درک، او بهتر می‌تواند تشخیص دهد که چه کسی از مسئولیت شخصی فرار می‌کند.

 1. مهارت‌های حل مسئله را آموزش دهید

وقتی کودک شما سعی می‌کند دیگران را به خاطر اشتباهات خودش، سرزنش کند، توجه او را به انتخاب‌های بیشتری که در یک مشکل دارد، معطوف کنید. به عنوان مثال، اگر او بگوید، “من در امتحان نمره بدی گرفتم، زیرا معلم به درستی توضیح نداد”، بپرسید “چه کاری می‌تونستی در مقابل این مساله انجام بدی؟” درمورد اینکه “به جای سرزنش معلم، چگونه می‌توانست از معلم توضیحات بیشتری بخواهد یا به دنبال کمک باشد” صحبت کنید.

مهم است که کودک شما تشخیص دهد که در عکس العمل، گزینه‌هایی دارد. اگر خواهرش او را لگد کند، مجبور نیست، او را بزند. در عوض، او می‌تواند از والدین کمک بخواهد، یا آن مکان را ترک کند. به فرزند خود بیاموزید که مهم نیست، چه چیزی در اطرافش می‌گذرد، در نهایت او مسئول انتخاب‌های خودش است.

 1. بر یادگیری از اشتباهات تأکید کنید

در تربیت فرزند مهم است که به کودک خود بیاموزید که اشتباهات یک فرصت یادگیری است. وقتی بچه‌ها بفهمند که اشتباهات، راهی برای یادگیری بیشتر است، کمتر سعی می‌کنند اشتباهات خود را مخفی کنند یا دیگران را سرزنش کنند. به آنها بیاموزید که اشتباه کردن کار بدی نیست، اما برای جلوگیری از تکرار، یادگیری از آن اشتباهات بسیار مهم است.

فرزندتان را بخاطر گفتن حقیقت یا پذیرفتن مسئولیت رفتارش، ستایش کنید. هنگامی که او جمله‌ای مانند این را می‌گوید: “اگر اذیتم نمی‌کرد، من او را نمی‌زدم”، به آرامی به او یادآوری کنید که هیچ کس او را مجبور به کاری نکرده و او خودش رفتارش را انتخاب می‌کند. سپس، وقتی او آرام است در مورد آنچه می‌تواند در مقابل این مشکل در دفعات بعدی و بصورت متفاوت انجام دهد، صحبت کنید.

چگونه با کودکان عقب مانده ذهنی ارتباط برقرار کنیم

در پایان باید اضافه کنیم که یکی از مهمترین مسئولیت‌های والدین در تربیت فرزند، کمک به کودکان در مسئولیت پذیری، رشد مهارتهای اجتماعی، نشان دادن نحوه تعامل مؤدبانه با مردم و یادگیری رفتار احترام آمیز با دیگران است. والدین می‌توانند با استفاده از فرصت‌های اجتماعی رفتارهای خوبی را در فرزندان خود ایجاد کنند که این امر به یک عادت زندگی آنها در دوره نوجوانی و بعد از آن تبدیل خواهد شد. شما در سایت مشاوره آنلاین بهشو به سادگی یک کلیک می‌توانید سؤالات روانشناسی خود در مورد نحوه تربیت فرزندتان را بصورت آنلاین و مستقیم از مشاوران روانکاو بپرسید.

 

منبع:

https://www.verywellfamily.com/how-parents-encourage-bad-behavior-in-kids-620123

https://www.verywellfamily.com/prevent-child-making-excuses-1094981

https://capselkhart.org/good-unwanted-behavior-tips

مقالات مرتبط

به منظور استفاده از سامانه بهشو، ابتدا وارد شوید