تاثیرگذاری پول بر روابط اجتماعی

تاثیرگذاری پول بر روابط اجتماعی

براساس این مطالعه افرادی که اعتماد به نفس خود را بر موفقیت مالی پایه گذاری می‌کنند، غالباً در زندگی روزمره احساس تنهایی می‌کنند. بنابر گفته این محققان هنگامی که افراد ارزش‌های فردی خود را بر موفقیت‌های مالی استوار می‌کنند، بر خودشان احساس فشار و عدم استقلال می‌کنند که این احساسات منجر به پیامدهای منفی اجتماعی در روابط این افراد می‌شود.

احساس فشار برای رسیدن به اهداف مالی، به این معنی است که تمام وقت و انرژی خودمان را به کار می‌بندیم تا شرایط مالی بهتری را برای خود و عزیزانمان فراهم کنیم، در صورتی که این کمبود وقت ایجاد شده باعث کاهش ارتباط با افراد نزدیکمان می‌شود و در ما ایجاد احساس تنهایی و انزوا می‌کند.

راههای افزایش اعتماد به نفس

این یافته‌ها، که در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است، بر نقش روابط شخصی و اجتماعی در حفظ سلامت روانی تأکید دارد. اینکه مردم در تمام شرایط سخت و دشوار، باید ارتباطات اجتماعی‌شان را حفظ کنند. احساس تنهایی، افسردگی و اضطراب با انزوای شخصی گره خورده است، و مطمئناً اکنون در طول همه گیری بیماری کرونا این ارتباط با دوستان مساله ملموس‌تر از گذشته بنظر می‌آید. پیوندهای اجتماعی مهم هستند، چرا که به ما به عنوان انسان احساس امنیت می‌دهند و از نظر روحی باعث سلامتی روانی و خوشحال ما می‌شوند. اما متاسفانه افراد بخش عمده‌ای از وقتشان که برای ارتباط با خانواده و دوستان لازم است را برای رسیدن به موفقیت در حوزه مالی صرف می‌کنند.

خود موفقیت مالی مشکل ساز نیست بلکه وابستگی ارزشی افراد به پول است که باعث احساس تنهایی می‌شود. در این مطالعه از این مفهوم با عنوان احتمالی “خود ارزشی مالی” یاد می‌شود. هنگامی که ارزش شخصی افراد به پول وابسته باشد، آن‌ها موفقیت مالی خود را به عنوان هسته اصلی ارتباط با دیگران می‌دانند. به این ترتیب میزان موفقیت مالی آنها مهم‌ترین مساله در چگونگی نحوه نگرششان نسبت به خود می‌شود. به این معنی که زمانی احساس خوبی دارند، که از نظر مالی خوب عمل می‌کنند، اما اگر احساس کنند که از نظر مالی ناامن هستند، احساس بی‌ارزش بودن می‌کنند.

چگونه یک زندگی موفق داشته باشیم

این تحقیق بر روی بیش از 2500 شرکت کننده در پنج مطالعه مختلف انجام شده است. بر این اساس محققان شاهد ارتباط بین میزان ارزشگذاری پولی با افزایش احساس تنهایی و پیامدهای منفی اجتماعی بوده‌اند. این یافته‌ها را به عنوان شواهد دیگری نشان می‌دهد افرادی که ارزش خود را بر اساس پول پایه گذاری می‌کنند، برای رسیدن به موفقیت مالی، تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند. این به کیفیت روابط آنها با دیگران و نحوه نگرششان بخود تاثیرات منفی عمیقی می‌گذارد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به بخش دریافت مشاوره تلفنی و آنلاین بهشو مراجعه کنید و از مشاوره روانشناسی بدون مراجعه حضوری استفاده کنید.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200409170917.htm

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤالات پزشکی و روانشناسی خودتون رو رایگان از  متخصصین ما بپرسید

کد تخفیف 50% برای اولین جلسه مشاوره 

behshostart

برای وارد کردن کد، ابتدا به پروفایل پزشک یا درمانگر مراجعه کنید و در قسمت نوبت دهی، زمان مشاوره تلفنی مورد نظر خود را انتخاب کنید و در انتها کد تخفیف را وارد نموده و یک جلسه مشاوره تلفنی  را  با 50% تخفیف مهمان ما باشید.